Kalorifer Yakıtı - KALYAK

Fuel Oil No.4 bir diğer adıyla kalorifer akıtı, Fuel Oil 6'ya göre daha ince ve kükürt değeri bakımından daha düşük olan özel bir yakıttır. Kalorifer yakıtı; elektrik, ısı ve buhar ihtiyacı olan her türlü endüstriyel ve sosyal tesis, kurum ve konutlarda enerji kaynağı olarak kullanılabilir. Kükürt değeri maksimum % 1.5 tur.Koyu renkte, akışkan bir petrol ürünüdür. Elektrik, ısı ya da buhar sistemlerinde kullanılabilen kalyak kolay pompalanır, yanar ve tasarruf sağlar.

Kalorifer kullananlar için ideal bir yakıt olan kalorifer yakıtı her açıdan avantaj sağlamaktadır. Fuel oil petrolden elde edilen bir yakıttır ve diğer yakıtlara göre daha ince bir kıvama sahiptir. Isınmak için çok ekonomik olan kalyak ilk tercih edilen yakıtlardan biridir. Özel olarak üretilen kalorifer yakıtının özelliği kükürt oranının düşük olmasıdır. Bu nedenle kullanım alanı oldukça geniştir. Konutlarda yaygın olarak kullanılmasının yanı sıra sosyal tesislerde, sanayide, hastane, okul gibi toplu yaşam alanlarında yaygın olarak kullanılmaktadır.Fuel oilin Fuel oil 4, fuel oil 6, fuel oil light gibi türleri bulunmaktadır. Fuel oil 4 daha ince ve kükürt oranı daha düşük özel bir yakıttır. Genellikle elektrik, sosyal ve endüstriyel tesislerde, kurum, kuruluşlar ve konutlarda enerji kaynağı olarak kullanılmaktadır. Fuel oil 6 daha çok sanayi sektöründe kullanılmaktadır. Fuel oil light çok akışkan ve %1 kükürt oranı ile doğa dostu bir yakıttır.Fuel oil gemi yakıtı olarak da kullanılmaktadır. Her alanda yaygın olarak kullanılan kış mevsimini rahat ve kolay geçirmek için kalorifer yakıtı en doğru karardır. Rahatlığı ve kolaylığının yanı sıra daha ekonomik bir ısınma olanağı sunmaktadır.

Kalorifer yakıtı, donmayı önleyen özel katkıları sayesinde düşük ısıda bile akışkanlığını koruyan bir yakıttır. Düşük ısılarda çökme ve katılaşma ile oluşan kristalleşme filtre tıkanmalarına neden olmaktadır. Kalorifer yakıtı kristalleşme sonucu meydana gelen bu tıkanmaları önlemektedir. Maksimum verim almak için üretilen kalorifer yakıtı donma olayını sıfıra indirmektedir. Taşıma esnasında tankın içinde donmayan kalyak taşımadaki yakıt kaybını en aza indirir. Ekonomik rahatlık sağlaması da artı bir avantajdır. Kalorifer yakıtı özellikle soğuk bölgelerde yaşayan insanlara büyük rahatlık sağlamaktadır. İstediğiniz her an kalorifer yakıtına ulaşmak mümkündür.Kolay temin edilmesi, ekonomik olması ve özellikle donmaması nedeniyle en çok tercih edilen yakıtlardan biridir. Kalorifer yakıtı soğuk kış günlerinde yaz aylarını aratmayacak bir yarar sağlamaktadır.