Mazot (Motorin, Diesel Yakıtı)

Motorin olarak da bilinen mazot, içten yanmalı motorların çalışması için benzine alternatif olarak geliştirilmiş bir yakıt türüdür.Mazot veya motorin dizel motorların en az benzinli motorlar kadar yüksek performansa sahip olmasını sağlayan ,ham petrolün damıtılması sırasında 200-300°C kaynama aralığında alınan 3. ana üründür. Motorin ham petrolün rafine edilmesiyle ortaya çıkan birçok maddenin fiziksel karışımı sonucunda elde edilir.

Mazot yoğun bir yakıttır,yavaş buharlaşır.Dizel yakıt benzinden daha fazla enerji yoğunluğuna sahiptir. Bu özellikler dizel yakıtın gelişmiş bir dizel motorda kullanılmasıyla aynı özelliklerdeki benzinli motordan daha fazla menzile sahip oluşunu açıklar niteliktedir. Mazot daha az rafineri işlemiyle elde edilir dolayısıyla benzinden daha ucuzdur. 2004 yılından beri mazot talebi artmıştır.

Dizel yakıtlar daha fazla güce gerek duyulan araçlarda ve makinalarda kullanılırlar. Dizel yakıtlar gemileri, otobüsleri, trenleri, vinçleri, jeneratörleri hareket ettiren motorlarda kullanılırlar. Dizel yakıt bu nedenlerle ekonomi açısından çok önemlidir. Diğer gaz ve benzin ile çalışan motorlarla kıyaslandığında mazot ile çalışan dizel motorlar hem daha yakıt giderleri açısından daha az maliyetli çalışan hem de termik verimliliği daha fazla motorlardır. Mazotun daha yüksek oranlarda sıkıştırılabilmesinden kaynaklanan bu termik verimlilik, dizel motorların özellikle endüstriyel üretim için önemli hale gelmesine sebep olmuştur.Dizel yakıtın yüksek verimliliği sayesinde inşaat sanayisi ve tarımda verimsiz yakıtlara yatırım engellenir.Deniz ve karada yük taşımacılığının %94 ü mazota bağlı olarak yapılır.